Rodinný festival RESPEKT K PORODU

13. – 19. 5. 2024 / Holešovická tržnice, HALA 13

program pro ODBORNÍky

Úterý 14. května a Středa 15. května 2024
Téma 2024: Informace - Rozhodování - Péče
Slavnostní zahájení, křest a ústřední debata ve středu 15. května 2024 jsou ZDARMA!
PROGRAM

ÚTERÝ 14. KVĚTNA 2024

1. BLOK - fyziologické porodní polohy

9:00 - 10:30

LINET – Kateřina Přepechalová - AVE2 & VIBWIFE - Podpora přirozeného porodu pohybem & relaxací

Praktický seminář, kde nám porodní asistentka ukáže fyziologické polohy na porodním lůžku od firmy Linet.

 

10:45 -12:15

anna fančovičová
fyziologické polohy na porodním gauči

Praktický seminář, kde nám porodní asistentka Anna Fančovičová ukáže fyziologické polohy na porodním gauči.

2. BLOK - komunikace

13:00 - 15:00

Petra Michalová
Jak dobře komunikovat i v napjatých situacích

Workshop na téma spolupráce mezi lidmi, kteří se vidí poprvé, a jejich společným zájmem je kvalita péče, který zahrnuje:

  • základní orientaci v rolích
  • jak vyjednat hranice, když máme málo času
  • jak jít konfliktu naproti a vzít do hry potřeby všech zúčastněných

Workshop bude probíhat kazuisticky, modelově a s využitím hraní rolí. Ale nemusíte se bát, nemusíte dělat nic, co nechcete. Respektujeme principy bezpečí.

Petra Michalová je supervizorka v pomáhajících profesích a ve zdravotnictví, psychoterapeutka ve výcviku zaměřeném na trauma a jeho mezigenerační přenos, krizová interventka.

3. BLOK - sebepéče

15:15-17:45

Kateřina Beardmore
Sebepéče pro pomáhající profese - teorie + praktické cvičení

 

Co znamená sebepéče? Jaké jsou techniky a dovednosti, které mohou ženy pracující s klienty praktikovat? Společné hledání těchto odpovědí a také čas na ponoření se do sebe a spočinutí.

Celostní koučka a lektorka tradiční ženské medicíny a léčivé výživy. Vede Školu Domorodky pro ostatní (para)profesionálky.

Přijďte se potkat a načerpat nové znalosti a dovednosti.

STŘEDA 15. KVĚTNA 2024

10:00 – 16:00 seminář s Ruth Ehrhardt –  Jak ztělesňovat základní potřeby při doprovodu u porodu

(simultánní překlad bude probíhat v aplikaci https://livevoice.io/en, je tedy třeba mít k dispozici telefon/počítač a sluchátka)

“Když sedíte u ženy při porodu, dovolte si být něžné“
Ruth Ehrhardt, True Midwifery

Tolik z toho, co se dnes učíme při poskytování péče těhotným a rodícím ženám, je o DĚLÁNÍ.

Dokonce i název DULA (DOULA) má v sobě slovo DĚLAT (DO)!

Zveme vás, abyste strávili půl dne péčí o sebe i o druhé a abyste pocítili, jaké to je ztělesňovat „pouhé bytí“ u porodu a zajišťovat základní potřeby těhotných a rodících žen.

Budeme to praktikovat prostřednictvím:

  • Zpěvu
  • Hlubokého naslouchání a sdílení
  • Ticha
  • Tělesného cvičení a pohybu
  • Vytvořením prostoru pro nás samé, kteří doprovázíme ženy při porodu

Jak bude tento den vypadat a jak ho můžete prožít?

Ruth bude sdílet své vlastní zkušenosti a nabídne hluboký prožitek, při kterém si budete moct na vlastní kůži prožít srdce otevírající zkušenost toho, jaké to je sedět ve společnosti skupiny žen a být držená, hluboko ponořená do bezpečného prostoru, sdílejíc písně, svou zranitelnost a zároveň radost z tohoto společného setkání. Tak, abyste se potom mohli vydat do světa s tím, že máte nejenom důkladnou znalost základních potřeb, ale také jste je na vlastní kůži vnitřně prožili. Aby se pro vás tento pocit mohl stát referenčním bodem, základnou, se kterou bude možné se opětovně spojit. Abyste přijali otisk prostředí bohatého na oxytocin a dokázali si vzpomenout, jak se cítí vyrovnaný nervový systém.

When you sit with a woman in labour, allow yourself to become soft”
Ruth Ehrhardt, True Midwifery

So much of what we are taught nowadays when providing care to those who are pregnant and birthing is about DOING.

Even the word DOULA has the word DO in it!

We invite you to spend a half day taking care of yourself, one another, and to get a sense of what it feels like to embody ‘just being’ at a birth and providing the basic needs for pregnant and labouring women and people.

We will practise this through:

  • Song
  • Deep listening and sharing
  • Stillness
  • Embodied practice and movement
  • Creating a day of spaciousness for ourselves as birthkeepers

How will the day look and feel like?

Ruth will share her own experience and will offer an immersive experience, for participants to be able to experience first hand the heart opening experience of sitting together with a group of women, and being held, immersed in a safe space, sharing a songs, vulnerability and the joy of coming together. So that they can go out in the world having not only experienced in depth the knowledge of the basic needs, but also having their own inner experience of it. Allowing for this feeling to be a reference, a base to connect back to. Receiving the imprint of an oxytocin-rich environment and remembering how a settled nervous system feels like.

Ruth Ehrhardt je matkou čtyř doma narozených dětí, jihoafrickou tradiční porodní asistentkou, certifikovanou profesionální porodní asistentkou v USA, autorkou knihy “Základní potřeby rodící ženy” (která byla přeložena do 15 jazyků) a lektorkou fyziologie porodu a porodní asistence.

Je dcerou, vnučkou a neteří porodních asistentek, takže se zdá, že pro ni tato práce byla v mnoha ohledech předurčena již od narození.

Ruth má vrozenou lásku a důvěru k porodu, ženskému tělu a moudrosti dětí. Ve své práci a lektorské výuce se zaměřuje především na střežení a ochranu prostoru pro těhotenství a porod, nikoliv na vedení či řízení samotného porodního procesu.

Ruth Ehrhardt is the mother of 4 home-birthed children, a South African traditional midwife , Certified as a Professional Midwife in the US, the author of a book called The Basic Needs of a Woman in Labour (which has been translated into 15 different languages), and a birth and midwifery teacher.

She is the daughter, granddaughter, and niece of midwives, so it seems this work was in many ways predestined from birth.

Ruth has an innate love and trust for birth, women’s bodies, and babies’ intelligence. In her teaching and work, she mainly focuses on guarding and protecting the environment for pregnancy and birth, as opposed to guiding or facilitating the actual birthing process.

 

Přijďte zažít neopakovatelnou atmosféru tohoto semináře naživo a potkat Ruth

Počet míst omezen na 40

Do 5. 5. – Mezinárodního dne porodních asistentek – máte možnost si koupit vstupenku za zvýhodněnou cenu  2900 Kč

Zbylá místa v květnu budeme prodávat za 3.333 Kč

17:30 slavnostní zahájení festivalu – ZDARMA

Letošní 19. ročník Rodinného festivalu RESPEKT K PORODU s tématem Informace – Rozhodování – Péče zahájíme nejen slovy od jedné ze zakladatelek Petry Sovové, ale můžete se těšit i na vzácné hosty, slavnostní přípitek a raut.

 

18:00 Jak malé knížce narostla křídla a začala létat – slavnostní křest knihy Základní potřeby rodící ženy autorky Ruth Ehrhardt – ZDARMA

„Shrnout to, co je opravdu důležité, na tak malý počet stránek, je opravdu velký výkon. Doufám, že na všech pěti kontinentech si všechny těhotné ženy, porodní asistentky, duly, doktoři i všichni ostatní najdou čas, aby se seznámili s obsahem tohoto mistrovského kousku: bude to opravdový zvrat v historii porodu a tím pádem i v historii lidstva.“

– Michel Odent

Jak napovídá už samotný název, porodní asistentka Ruth Ehrhardt ve své knize zkoumá velmi srozumitelným stylem, jak lze uspokojit základní potřeby rodících žen. Bere v úvahu i jemný vliv faktorů prostředí na porod a také to, čeho by si měli být vědomi ti, kteří k porodu doprovázejí. Vychází z práce Michela Odenta a zaměřuje se velmi jednoduchým a srozumitelným způsobem na fyziologii porodu, porod samotný a poporodní období. Kniha je určena těhotným matkám i těm, kdo doprovázejí ženy k porodům, ať už v roli poskytovatele péče (lékaře, porodní asistentky, duly), nebo partnera.

Kniha byla původně napsána s myšlenkou, že půjde o jednoduchou brožurku, která se bude povalovat v nemocničních čekárnách v naději, že ji najde ten „správný“ člověk… následně byla přeložena do téměř 20 jazyků (nejnověji do češtiny!) a nadále roztahuje svá křídla lásky po celém světě.

“To bring together what is important in such a small number of pages is a feat. I hope that, on the five continents, all pregnant women, midwives, doulas, doctors, etc. will take the time to assimilate the contents of this chef d’oeuvre: it will be a turning point in the history of childbirth and therefore in the history of mankind.”

– Michel Odent

In her book, midwife Ruth Ehrhardt very simply explores, as the title suggests, how the basic needs of labouring women can be met. It takes into consideration the subtle effect environmental factors have on labour and what those attending births need to be aware of. Drawing on the work of Michel Odent, it focuses quite plainly on the physiology of labour, childbirth and postpartum. This book is aimed at pregnant mothers as well as those attending births, whether in the capacity as caregiver (doctor, midwife, doula) or partner.

The book was initially written with the idea of it being a simple pamphlet to leave lying around hospital waiting rooms, in the hope that the ‘right’ person would find it…subsequently it has been translated into nearly 20 languages (with Czech being the latest one!) and continues to spread its wings of love around the world.

19:00 ústřední debata na téma Informace – Rozhodování – Péče – ZDARMA

Festival se koná při příležitosti Světového týdne respektu k porodu, který zaštiťuje ENCA – The European Network of Childbirth Associations již od roku 2004. Každý podzim se potkají zástupkyně organizací ze všech zapojených zemích a společně diskutují a vybírají téma. Letošním tématem je Hard data – Mother´s choice – Better care, do českého prostředí jsme zvolili název Informace- Rozhodování – Péče.

Jako každý rok přinášíme do prostoru i Ústřední debatu, která se tématu věnuje. Moderuje ji Lenka Laubrová Žirovnická (výkonná ředitelka asociace pro porodní domy a centra) a jejími hostkami jsou Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková (náměstkyně ministra pro evropské záležitosti, zmocněnkyně pro lidská práva), Markéta Pavlíková (biostatistička) a Anna Fančovičová (porodní asistentka) a hosty MUDr. Karel Fousek (celostní gynekolog) a  doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D. (vedoucí lékař perinatologického centra, Apolinář). 

LENKA laubrová žirovnická

Zkušená a nadšená kreativní disruptorka se sedmnáctiletou praxí v řízení vlastních projektů. Miluju vytváření konceptů, rozvíjení vizí, vedení týmu, řízení procesů. Velmi ráda vedu lidi k hledání osobních maxim, která jsou však v rovnováze s jejich talenty.

Mám vytříbenou schopnost nacházet v procesech nedostatky a rezervy a přicházet i s nekonvenčními řešeními. Do týmu přináším spolehlivost, komunikativnost, resilienci, odhodlání, motivaci.


Formuje mě silný životní příběh, jsem hrdou maminkou třináctiletých dvojčat, osmnáctiletého synka na spektru, trpícího vzácnou neléčitelnou chorobou. Jsem loajální ženou svého muže, po jehož boku stojím dvacet sedm let.

Jsem v porodním poli opravdu čerstvě a jsem velmi vděčná za všechny lidičky okolo, kteří mi pomáhají se zorientovat a dělat aktivistickou a advokační práci co nejlépe!

lenkalaubrovazirovnicka

Mgr. Klára Šimáčková laurenčíková

Dne 11.5. 2022 byla Klára Šimáčková Laurenčíková jmenována Vládou ČR do funkce zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Před jejím jmenováním do funkce působila jako předsedkyně Výboru pro práva dítěte, členka Rady vlády pro lidská práva a členka Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Založila a vedla Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Působila také jako gestorka agendy dětského duševního zdraví v oddělení reformy systému péče o duševní zdraví na Ministerstvu zdravotnictví. Je držitelkou ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a aktivity v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti. Psychiatrickou společností České lékařské společnosti byla oceněna medailí za podporu změn v systému péče o dětské duševní zdraví. V minulosti spolupracovala s Úřadem veřejného ochránce práv a byla členkou poradního orgánu Expert Group on Social Investment for Growth and Cohesion of EU v Evropské komisi.

Od ledna 2023 rovněž zastává funkci náměstkyně ministra pro evropské záležitosti. Z pozice náměstkyně ministra podporuje vládu v otázkách adaptace a integrace příchozích prchajících před Ruskou agresí na Ukrajině.

klarasimackovalaurencikova

BC. Anna fančovičová

Komunitní porodní asistentka spolupracující s porodnicemi v rámci externí spolupráce, propagátorka fyziologického porodu a vzpřímených poloh u porodu. Věnuje se kontinuální péči o ženy v těhotenství, u porodu a v šestinedělí, dále cvičením s těhotnými a párovým přípravám k porodu.
 

 

annafancovicova

Markéta pavlíková

Biostatistička. Pomáhám vědcům a vědkyním ve zdravotnických oborech navrhovat, analyzovat a publikovat vědecké výzkumy. Aktivně podporuji práva žen v péči v mateřství, zejména právo informované volby a kontinuální péči. Jsem členkou Pracovní skupiny pro porodnictví zřízené při Radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a Komise pro výživu kojenců a malých dětí Ministerstva zdravotnictví ČR.

Markéta Pavlíková

doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

Je vedoucím lékařem na oddělení rizikového těhotenství v pražské porodnici u Apolináře (Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK). Po studiích na 3. lékařské fakultě UK (dvě atestace z gynekologie a porodnictví a jedna atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny) absolvoval postgraduální doktorské studium biomedicíny. Velký vliv na jeho pozdější profesionální cestu měla odborná stáž v Perinatology Research Branch of Wayne State Univeristy, Detroit, Michigan, USA. Je aktivním členem mnoha odborných společností. Vyučuje na 1. LF UK a pravidelně přednáší na národních i zahraničních kongresech.

Je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze. Ve volném čase se zajímá o hokej a fotbal, a to nejen jako fanoušek, ale i jako aktivní hráč. Velkým koníčkem mu je i jeho rodina.

 

michalkoucký

MUDr. Karel Fousek, lékař s více než 10-letou praxí v oboru gynekologie a porodnictví. Ve své práci kombinuje nejnovější postupy západní medicíny, poznatky východních filozofií, alternativních metod léčení a vše zasazuje do celostního konceptu péče o zdraví žen. Je zakladatelem a tvůrcem konceptu Kliniky celostní gynekologie NAU v Ostravě, kde již brzy začne spolu s celým týmem nabízet komplexní řešení potíží žen s cílem skutečně léčit a nejen řešit symptomy. Dále Karel pracuje na gynekologicko-porodnickém oddělení Městské nemocnice Ostrava, kde je jeho hlavní náplní péče o těhotné ženy. Je vedoucím poradny pro riziková těhotenství a národně i mezinárodně certifikovaným ultrazvukovým specialistou v oboru perinatologie. Ve svém volném čase rád sportuje, pravidelně běhá, lyžuje, chodí po horách a relaxuje prací na rodinné chatě v Beskydech. Také rád čte, především knihy z oblasti seberozvoje a péče o lidské zdraví. Je tátou dvou synů.

fousek
MÍSTO KONÁNÍ

Holešovická tržnice, HALA 13

Skvělá dostupnost MHD – tramvajová zastávka Pražská tržnice (1, 12, 14, 25), jednu zastávku od stanice metra Vltavská (C).

Parkování dostupné přímo v tržnici (nonstop parkoviště nabízí 400 venkovních parkovacích míst s možností vjezdu z ulic Jateční a Komunardů) a v blízkých ulicích.

Velký prostor zvoucí k odpočinku a aktivnímu vybití dětí. Vzdušné a světlé prostory dobře dostupné s kočárkem.