Úsměv mámy

Veronika Kubrichtová, Eva Doležalová, Adélka Sedláková, Veronika Šišmová

Veronika Kubrichtová – založila spolek Úsměv mámy v roce 2014 jako odpověď na velké úzkosti, které udeřily nečekaně a málem ji připravily o radost z mateřství po porodu syna. Dnes už je maminka dvou dětí a po druhém porodu už psychické problémy neudeřily. Živí ji marketingová komunikace, ale Úsměvu mámy věnuje velkou část svého času, protože nechce, aby si maminky procházely tím, čím si prošla ona, a řekly si o pomoc hned.

Eva Doležalová – prošla si mateřskými úzkostmi, když se dala na sebezničující cestu dokonalosti – perfektní rodina, manželství, kariéra. Má úžasnou holčičku a nyní pracuje jako vědecký pracovník, ale pomalu přenáší svoji pozornost více k problematice mateřských depresí a snaží se pomáhat maminkám. Snaží se ověřit poselství, že když rozdáváte lásku, budete ji mít sami více. 

Adélka Sedláková – je mámou dvou synů, Kryštofa a Vojtěcha a je na mateřské dovolené. Ustála poporodní depresi spojenou s úzkostí už dvakrát, ale to ji jen posílilo. Je to grafička a výtvarnice, nejraději maluje postavy a přírodní motivy, pomáhá jí to udržet si svůj vřelý úsměv a rozdávat ho ostatním.

Veronika Šišmová – zažila po narození dcery Kristýnky třítýdenní pobyt na psychiatrickém oddělení, kam ji zavedla poporodní deprese spojená s masivními úzkostmi. Verča, která je na mateřské dovolené, ráda komunikuje s maminkami na instagramu Úsměvu mámy. Dodává jim spoustu síly a pochopení, které maminky ve špatných chvilkách potřebují.

https://www.usmevmamy.cz/

 

Zrušeno – Malý sál, sobota 10. října, 16:15 – 17:45

Beseda: Mateřství může zaskočit, aneb když udeří poporodní deprese 

Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle, jen o nich skoro nikdo nemluví. Maminky s depresí nebo úzkostí často čelí nepochopení svého okolí. Každý má přece někdy depku…

Deprese není depka. Deprese vás srazí na kolena, sváže černou hustou sítí, která vám zacloní všechno světlé a dobré. Je třeba si říct o pomoc. Pomoc nabízí Úsměv mámy.

Beseda s ženami, které prodělaly psychické potíže spojené s mateřstvím. Maminky vás seznámí s jejich příběhem, a prozradí, co vedlo ke zpětnému návratu do běžného života.

Doporučení blízkým, jak mamince pomoct, aby svůj stav co nejrychleji stabilizovala a zlepšila:

  • Akceptujte, že je maminka nemocná. Mluvte o tom, co cítí, jaká je její adaptace na roli matky.
  • Zhodnoťte očekávání od rodičovství na normální úroveň.
  • Pomozte mamince co nejvíce, aby měla dobré podmínky si odpočinout, vyspat se, zrelaxovat, najíst, cvičit…
  • Zajistěte krizový plán, pokud maminka necítí sílu se o miminko postarat.
  • Snažte se neztratit kontakt s okolím.
  • Snažte se mluvit pozitivně, chválit.
  • Zkuste dát mamince prostor na oddech a zmenšení stresu – relaxace, masáž, jóga…

Pokud jen mlčky čekáte a trpíte, situaci to nijak neprospěje. Vyhledání pomoci urychlí návrat k běžnému životu a zlepší vztah s miminkem.