Normální porod, u kterého je riziko nízké, potřebuje pouze pečlivé sledování vyškolenou a způsobilou porodní asistentkou, aby byly včas zjištěny případné počínající komplikace. Nepotřebuje žádné zásahy, ale povzbuzování, podporu a dostatek láskyplné péče. — Světová zdravotnická organizace (WHO): Péče v průběhu normálního porodu (česky vydalo MZ v roce 2002)

Ústřední téma Světového týdne respektu k porodu 2019, které zní MŮJ POROD, MOJE SÍLA, se jen zdánlivě odklání od odborných termínů směrem k rodící ženě. V roce 2018 totiž Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala souhrn doporučení s hlavní prioritou: dosažení pozitivní zkušenosti s porodem. Porod může ženu nabít energií, která jí skvěle pomůže zvládnout náročné období mateřství. Nebo ji může ubít. Poporodní nepřerušovaný kontakt matky a dítěte, nejlépe “kůže na kůži” velmi významně prospívá oběma.

Na porodu záleží!

Respektující péče o matku – péče poskytovaná během porodu všem ženám by měla být poskytována způsobem, který zajišťuje jejich důstojnost, soukromí a důvěrnost péče. Způsobem, který předchází poškození ženy a špatnému zacházení s ní. Umožňuje rovněž informovanou volbu ženy a kontinuální podporu během porodu. — Doporučení WHO pro péči během porodu pro dosažení pozitivní zkušenosti s porodem, 2018

Jak se připravit na porod? Jak se připravit na mateřství? Jak se připravit na rodičovství?

Každá z nás (a každý z našich partnerů) na to jde trochu odlišně. Některé ležíme v knihách a časopisech, shlížíme jedno instruktážní video za druhým, navštěvujeme předporodní kursy a přednášky, sdílíme své radosti a obavy s kamarádkami a známými, popíjíme maliníkový čaj. Některé si prostě jen užíváme “jiný” stav, zpočátku zastíněný těhotenskými nevolnostmi, a těšíme se, co přijde. A některé dokonce myšlenky na mateřství během těhotenství odsuneme zcela na vedlejší kolej – máme spoustu práce a dítětem se budeme zabývat, až to bude aktuální, tedy po porodu.

Ukazuje se, že ženy, které se na svůj porod alespoň minimálně připravovaly, ho prožívají lépe. Sladit se se svým tělem, se svou rodící se rodičovskou rolí a na porod se těšit – to je rozhodně velmi pozitivní faktor. Ovšem nepřehánějte to – zaplnit si hlavu jen miminky, porody, kojením a dalšími mateřskými tématy samozřejmě taky nefunguje. Radostně žijte svůj život tak, jako dosud, podle možností pokračujte v rozvíjení svých zájmů a určitě nezapomeňte na své partnery, rodinu a přátele!

Koneckonců, nakonec se vám budou ješte u blížícího se porodu hodit. Jedno z odborných doporučení pro zdravý a bezpečný porod totiž zní: žena by měla být doprovázena osobami, kterým důvěřuje a se kterými se cítí dobře: partnerem, přítelkyní, dulou – a je ideální, když tuto definici splňuje i zdravotnický personál. Proto je dobré věnovat se pečlivě i výběru místa porodu a vybranou porodnici předem navštívit (mnohé mají k tomu určené vyhrazené informativní schůzky).

Určitě lze doporučit i dobrý předporodní kurs, nejlépe takový, který vede nezávislá a hlavně zkušená porodní asistentka. Ideální kurs splňuje základní pravidlo: buduje u žen jistotu, že zvládnou porodit samy – že jsou to právě ony, kdo rodí. Zdravotníci okolo je samozřejmě na jejich cestě doprovázejí a sledují, zda vše probíhá, jak by mělo, ale zbytečně nezasahují.

Těhotenství a porod jsou normální součástí života, nejde o nemoc. To čteme a slýcháme často. Ovšem když pak poprvé navštívíme gynekologickou ordinaci, začneme o tom pochybovat.. Tolik vyšetření, testů, screeningů, obav a – tabletek…

V našem přemedikalizovaném světě se zdá, že ani tak přirozené procesy, jako je těhotenství a porod, se neobejdou bez  “chemické podpory” – syntetických vitaminů, léků proti nevolnosti, bolesti, vysokému tlaku, nízkému tlaku… Samozřejmě jsou krizové situace, kdy nám můžou farmaka zachránit život – ovšem více než 85 % žen může prožít těhotenství a porod zcela přirozeně.

K přirozenosti těhotenství patří i některé drobné těhotenské obtíže, zejména již zmíněná nevolnost. Pro některé ženy můžou být “ranní” nevolnosti celodenním, několikatýdenním trápením a drobností by to nejspíš nenazvaly. Právě na příkladu tohoto často se vyskytujícího problému lze dobře ukázat bohaté možnosti přírodní medicíny:

HOMEOPATIE nabízí hned několik osvědčených prostředků na vypořádání se s nevolností, výběr je ovšem lepší řešit se svým osvědčeným homeopatem či homeopatkou či aspoň problematiku důkladně nastudovat.

STRAVA je samozřejmě rovněž důležitá, více než kdy jindy funguje heslo “naše tělo ví, co chce”. Samozřejmě je vhodné pohybovat se v mantinelech zdravé, nerafinované potravy, tzv. opravdového jídla. Těhotenské chutě mohou nejen na začátku těhotenství dát docela dobré vodítko.

AROMATERAPIE je velice příjemná léčebná metoda. Existuje celá řada éterických olejů, které harmonizují mysl a mírní či zcela potírají i fyzické projevy nevolnosti. Na počátku těhotenství je to kupříkladu mandarinka, bergamot, citron, grapefruit, neroli a máta, později si může žena sama namíchat příjemnou směs. Důležité je vycházet ze svých pocitů, náš nos a nálada sami zvolí nejlepší vůni či kombinaci. Je potřeba upozornit, že některé oleje mohou v těhotenství i ublížit. Zkušená aromaterapeutka nebo aromaterapeut nám mohou velmi dobře pomoci náš “lék” najít.

Nevolnost může mít i PSYCHICKÉ PŘÍČINY – mnohým ženám proto pomůže prostě přijmout fakt, že teď vzniká v jejich nitru dítě a hlásí se o svou pozornost, že potřebují víc odpočívat, přemýšlet o svém rodičovství a těšit se z něj. Vystoupit z rychlíku, ve kterém se dosud nacházely, a jít se spíš projít do lesa, vědomě žít svůj život.

Světový týden respektu k porodu v podání Hnutí za aktivní mateřství nabízí mnoho dalších témat, která rodiče zajímají: přirozenou antikoncepci a početí, předporodní přípravu a různé možnosti porodu, kontaktní rodičovství, látkové pleny, pohledy na problematiku očkování, vzdělávací systémy mateřských a základních škol ad. Připojuje se mnoho dalších organizací zejména z řad mateřských a rodičovských center.

Petra Sovová, Hnutí za aktivní mateřství